ЏУМБУШ ПИТА: Ќе исчезне за миг, крцкава пита со сирење и јогурт е вистински деликатес!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Џумбуш пита е вкусна, срдечна, мирисна и крцкава пита што се прави многу едноставно!

Состојки:

 • 1 пакет готови кори од 500 гр
 • 400 гр сирење
 • 3 јајца
 • 1 чаша јогурт
 • малку повеќе од половина чаша масло
 • 3 лажици гриз
 • 1 лажичка сода бикарбона или прашок за пециво
 • доколку е потребно сол
 • ако е потребно малку млеко

Дополнително:

 • 1 јајце
 • малку млеко
 • малку сусам да се посипе

Подготовка:

Во сад измешајте три јајца, иситнето сирење, јогурт, прашок за пециво и масло и убаво измешајте ја смесата.  Готовите кори кои се завиткани откако ќе ги купите, веднаш исечете ги како ролат, односно на мали парчиња ленти.

- Advertisement -

Вака исечените кори потопете ги во смесата која претходно ја спремивте од состојките и убаво натопете ги. Доколку е потребно додадете сол по вкус и млеко, доколку ви е посува смесата.

Во плех во кој ќе ја печете питата првин намастете го а потоа посипете го плехот со гризот кој го спремивте во состојките. Потоа ставете ја смесата измешана од кори и течни состојки во плехот и одозгора посипете со едно јајце изматено со малку млеко и сусам. Печете на 200 степени 25 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!