ЏУЛБАСТИИ или ЧУЛБАСТИИ: Нема да погрешите како и да ги наречете бидејќи се совршени!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате да го задоволите вашето семејство со ново јадење, пробајте џулбастии.

Состојки:

 • 500 гр мелено говедско месо
 • 400 гр компири
 • 3 мали кромидчиња
 • 2 чешниња лук, 2 лажици брашно
 • 1 јајце
 • сол, бибер, сув билен зачин

ЗА БЕШАМЕЛ:

 • малку путер
 • 2-3 лажици брашно
 • 500 мл млеко
 • 200 мл павлака за готвење
 • малку сол, бибер
 • парче сирење

Подготовка:

- Advertisement -

Кромидот ситно се сечка, компирот се ренда и се пасира лукот. Додадете се во меленото месо. Јајцето изматете го и додајте го во смесата, а потоа измешајте ја смесата со брашното, солта, биберот и зачините.

Се убаво измешајте за да се изедначи смесата. Обликувајте ги плескавиците и пржете ги на добро загреано масло додека не се изедначат толку многу додека кората да ја фатат од двете страни. Испржените плескавици наредете ги една до друга во огноотпорен сад или тава.

Во маслото во кое се пржеше месото додадете парче путер. Ставете две или три полни лажици брашно и мешајте додека не се формира густа смеса. Истурете го млекото со постојано мешање. Додадете павлака за готвење, сол и бибер по желба.

Во готовиот бешамел додадете малку сирење (сирење, пармезан, гауда), прелијте го бешамелот врз плескавиците, покријте со фолија и печете 30 минути на 220 степени. Отстранете ја фолијата и печете уште 15 минути на иста температура.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!