Џем од јаболко со вкус на карамела: Слатка зимница за уживање!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате да направите нешто поинакво, еве рецепт за џем од јаболко.

Состојки:

  • 2 кг јаболка
  • 400 гр шеќер
  • 2 x 125 мл вода
  • 2 x 15 мл сок од лимон
  • 1 кесичка ванила
  • 1 лажичка сол
  • 50 мл рум или 2 вреќи ванилин шеќер со вкус на рум

Подготовка:

Измијте ги јаболките, исечете ги на половина и исчистете ги. Потоа излупете ги јаболките и исечете ги на коцки, ставете ги во шерпа, додадете 15 мл сок од лимон и вода.

- Advertisement -

Покријте ја шерпата и варете ги јаболките околу 20 минути или додека јаболките не станат меки. Омекнатата јаболка или се цеди преку цедалка или се става во блендер и се меле во пире. Потоа оставете ги на страна.

Во најширок сад, со подебело дно, истурете 300 гр шеќер, шеќерот треба да е насекаде рамен, додадете вода и 15 мл сок од лимон и оставете го да се готви на средна температура.

Кога ќе почне полека да заруменува и кога ќе добие карамела боја што ви се допаѓа, тргнете го од оган и додадете го пирето од јаболко и измешајте се заедно додека карамелот не се стопи и не се спои со пирето од јаболки.

Додадете го остатокот од шеќерот и ванилиниот шеќер и варете 10 до 15 минути со постојано мешање. Џемот е готов, кога ќе повлечете со лажицата низ него и на средината на садот останува линија.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!