Џем од ѓумбир: Најдобра природна подготовка за зајакнување на имунитетот! 

Вреди да се проба:

За време на сезоната на студено време, кога едно лице е најмногу подложно на настинки и други вирусни инфекции, потребно е да се води грижа за своето здравје. Најдобар начин да се одбраните од сите овие натрапници е да го подигнете и зајакнете имунитетот. Подготвивме рецепт за имунитет само за вас – џем од ѓумбир со лимон и мед. Овој третман е најдобриот природен лек за имунитет кој ќе ви помогне да го зајакнете вашето здравје.

Состојки:

  • 1 среден корен од ѓумбир
  • 3 лимони
  • 0,5 кг мед

Подготовка:

Измијте го лимонот, исечете го на коцки и иситнете го во блендер или со нож.

- Advertisement -

Излупете ѓумбир, изрендајте го и исцедете го сокот.

Комбинирајте лимон и ѓумбир и истурете мед. Добро промешајте ја смесата и истурете во тегла.

Овој џем не бара термичка обработка. Можете да го чувате прилично долго време, благодарение на конзервансните својства на медот.

Можете да додадете џем од ѓумбир во чајот, да го намачкате на леб или едноставно да земате по 1 лажица секој ден. Бидете сигурни дека ова е еден од најдобрите природни начини за зајакнување на имунитетот во текот на зимската сезона.

 

Чај од ѓумбир, мед и лимон:

  • 1 Л вода
  • корен од ѓумбир (приближно 5 см долг)
  • мед по желба

Подготовка:

Измијте го и исчистете го ѓумбирот, а потоа исечете го на коцки или изрендајте го.

Ставете ја водата над оган, а кога ќе зоврие ставете го подготвениот ѓумбир во неа.

Потоа варете го чајот на тивок оган 15 до 20 минути. Кога чајот ќе се свари, исцедете го со вадење на парчињата ѓумбир

Оставете чајот малку да се излади, а потоа додадете мед и лимон по желба.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!