Џем од тиква и портокал: Сладок, освежителен џем со арома на ванила!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во вкусот доминира портокалот и веројатно оние кои не знаат од што е џемот, нема ни да претпостават дека е направен од тиква затоа што тој вкус се чувствува само малку во позадина.

Состојки:

  • 1 кг излупена тиква
  • 4 поголеми портокали
  • 1 лимон
  • 600 гр шеќер
  • 2 стапчиња ванила
  • 1 дцл вода

Подготовка:

Излупете тиква, и исечете ја на коцки. Исцедете ги портокалите. Изрендајте кора од лимон и исцедете го сокот.

- Advertisement -

Ставете ги тиквите во шерпа, исечете ја ванилата по должина и додајте ја на тиквите, додадете кора од лимон, шеќер и истурете сок од лимон и портокал. Додадете вода и оставете се да отстои 2 часа.

Ставете да се готви. Кога ќе почне да врие, намалете ја температурата и продолжете да готвите, мешајќи повремено. Кога тиквите ќе омекнат, извадете ги стапчињата од ванила, па изгмечете ги со миксер и вратете ја ванилата и продолжете да готвите.

Џемот е подготвен кога малку ќе капнете од него на ладна плоча, и се затегнува. Оригиналниот рецепт вели дека готвењето не трае повеќе од половина час до 40 минути но тоа зависи од тоа колку вода ослободува тиквата.

Кога џемот е подготвен, извадете ги мешунките од ванила, исечете ги и ставете ги во тегли. Истурете топол џем во врелите тегли. Затворете и оставете ги надвор да се оладат. Од оваа мерка, се добиваат 4 тегли од по 380 гр.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!