Превкусен оброк – Ќофтиња со спанаќ и фета сирење

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој оброк од ќофтиња ќе биде неверојатен нов додаток во вашиот  план за јадење!

Состојки:

 • 1/2 шолја презла
 • 2 лажички оригано
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажички бибер
 • 2 јајца
 • 500 гр спанаќ исецкан
 • 200 гр сирење фета, ситно
 • 1/2 шолја магдонос
 • 1 мал кромид, ситно сецкан
 • 8 чешниња лук, мелени
 • 1 килограм ситно мелено пилешко

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени и поставете два листа хартија за печење на плех.
За да направите ќофтиња, ставете презла, оригано, сол и бибер во голем сад за мешање и промешајте заедно. Скршете ги јајцата и додајте ги во смесата и измешајте.

- Advertisement -

Додајте го ситно исецканиот спанаќ, фета сирењето, фета, магдонос, кромид и лук.
Додадете го и меленото пилешко месо, и мешајте се заедно толку колку да се добие една рамномерна смеса. Не претерувајте со мешање.

За да формирате топче можете да користите супена лажица. Пред правење на секое топче можете да ја потопувате во вода лажичката за да не се лепи смесата. Ставајте ги топчињата рамномерно раздалечени на хартијата за печење.

Печете на 200 за 20-25 минути. Послужете топло како  јадење или предјадење.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!