Ќофтиња од компир во рерна: Јадење што ќе го посакате на вашата трпеза секој ден!

Вреди да се проба:

Ова е ручек што едноставно мора да го пробате!

Состојки:

  • 500 гр мелено месо
  • 400 гр компири
  • 3 главици кромид
  • 2 чешниња лук
  • сол по вкус
  • бибер по вкус
  • 2 лажици брашно
  • 1 јајце
  • 250 мл павлака за готвење
  • 150 гр рендано сирење

Подготовка:

Исецкајте го кромидот, изрендајте го компирот, додадете го меленото месо и измешајте се добро. Додадете изматено јајце, зачини и измешајте се добро.

- Advertisement -

Со раце формирајте ќофтиња, а потоа секое ќофте пржете го на масло, наредете ги во огноотпорен сад во кој ќе го печете јадењето и прелијте ги со павлака за готвење.

Покријте ги со фолија и печете околу половина час на 220 степени. После половина час отстранете ја фолијата, нарендајте со сирење одозгора и печете уште петнаесет минути.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!