Ќофтиња завиткани во компири, па прелиени: Се топат во устата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еден од најбараните рецепти на интернет, не ги пропуштајте ќофтињата печени во рерна!

Ќофтиња од месо, сместени во смеса од компири, само треба да ги пробате! Овој специјалитет досега има над 21 милион прегледи на YouTube и еден од најбараните рецепти на Интернет. Потребно е малку подолго да се подготви, но гарантираме дека ќе се исплати!

Состојки за Ќофтиња:

 • 150 гр свежа зелка
 • 50 гр мелено говедско месо
 • 2 чешниња лук
 • 1 кромид
 • 50 гр брашно
 • 8 гр сол
 • 1 лажица зачини (бибер, ким, пиперка, мајчина душица)
 • 2 лажици свежо сечкан магдонос
 • 30 мл масло
 • 2 јајца

Фил:

 • 5 компири
 • 50 гр чедар сирење
 • 30 мл млеко
 • 4 гр сол
 • 1 лажица сечкано нане
 • 1 лажица босилек
- Advertisement -

Прелив:

 • 60 гр доматно пире
 • 3 дцл зовриена вода
 • 100 гр чедар сирење
 • малку сечкан свеж магдонос

Подготовка:

Добро измијте ги компирите со лушпите, па ставете ги во врела вода и варете додека не омекнат. Исечете ја зелката на најтенки ленти, а потоа измешајте ја со мелено месо и изрендан лук. Додадете сечкан кромид и брашно, а потоа зачините.

Додадете масло и убаво измесете да добиете компактна смеса. Додадете јајца и промешајте уште еднаш. Покријте го огноотпорниот сад со алуминиумска фолија и масло. Со рака вадете поголеми парчиња од смесата, па обликувајте топчиња и наредете ги на плех. Направете вдлабнатина во средината на секое парче месо со рацете. Се пече во загреана рерна на 220 степени околу 30-35 минути.

Сварените компири добро изгмечете ги, па додајте чедар сирење, млеко и зачини. Се замесува убаво да се добие компактна смеса, па се вади со рака и се обликуваат топчиња, како кај месото. Ставете ги топчињата од компири во вдлабнатините на месото.

Измешајте го доматното пире во вода и прелијте ги ќофтињата со компири. Посипете рендан чедар и печете во загреана рерна на 220 степени C околу половина час. Кога е готово, посипете со сечкан магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!