ЌОФТИЊА во ЛИСНАТО ТЕСТО: Испечете го месото во крцкава кора, а врз него ставете рендано топено сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете сосема различни ќофтиња од готово лиснато тесто и мелено месо.

Често правите ќофтиња во сос од домати или печени во рерна во бел сос, а сега пробајте да ги направите во лиснато тесто. Од состојките кои најмногу ги имате во шпајз, направете ќофтиња кои ќе ги ставите во тестото, а потоа посипете ги со сирење. Кога ќе се испече се добива крцкаво тесто, па се сече и има меко месо и сирење што се топи. Комбинација на која често ќе се навраќате откако ќе ја пробате.

Состојки:

  • 300 гр лиснато тесто
  • 25 мл сос од домати
  • 250 гр мелено месо
  • 1 кромид
  • 2 јајца
  • 25 гр презла
  • 50 гр тврдо сирење/кашкавал

Подготовка:

- Advertisement -

Во меленото месо додајте презла, сол, бибер, 1 јајце и исечканиот кромид. Сето тоа убаво комбинирајте го. Намачкајте ги рацете со масло и направете ќофтиња.

Лиснатото тесто развлечете го, па со набрашнета чаша направете кружни форми. Потоа земете помала чаша и притиснете ја помалата во неколку кругови, треба да добиете форма на прстен. Обложете го листот за печење со хартија за печење, а потоа наредете полни кругови тесто.

Се премачкува со изматено јајце, па се става прстен од тесто, се премачкува со јајце, па се става уште еден прстен. Истурете една лажичка доматен сос внатре, потоа ставете ги.

Се наредете така, па премачкајте го тестото со јајце и врз месото ставете рендано сирење или кашкавал. Печете на 180 ° C околу 25 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!