ЌЕ СТАНЕ ВИСТИНСКИ УКРАС НА СЕКОЈА СВЕЧЕНА ТРПЕЗА: Кремаста и ароматична полска салата подобра и од француската и од руската!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Традиционалната полска салата подготвена за празници или прослави има сличен вкус на руски и француски салати.

Разновидниот зеленчук, но и јаболката е она што и дава специфичен вкус на оваа салата, а преливот и дава сочност.

Состојки:

  • 4 средни компири
  • 2 средни моркови
  • 4 јајца
  • 6 кисели краставички
  • 2 помали јаболка
  • 0,5 лажици густ јогурт
  • 5 лажици мајонез
  • 1 лажица сенф
  • свеж зачин
  • сол и бибер по вкус

Подготовка:

Во тенџере со вода ставете ги компирите и излупените моркови и оставете да се варат. Гответе додека не омекнат. Сварете ги и јајцата. Кога ќе се изладат, излупете ги компирите, па исечкајте ги на коцки. Исечете моркови, јајца, кисели краставички и јаболка.

- Advertisement -

Измешајте јогурт, мајонез, сенф, па соединете. Истурете ги сите состојки и преливот во еден сад, а потоа нежно измешајте додека не се соединат. На крај додадете ги зачините и повторно промешајте.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!