Ќе ги обнови крвните садови за само 10 дена: Стариот германски народен лек за чистење на крвните садови е чисто злато!

Вреди да се проба:

Домашен сируп од цвекло: Витаминска бомба за подобра крвна слика и поголема енергија!

Сите знаеме колку е корисно цвеклото, но поради специфичниот вкус и мирис не секој може да го консумира. Затоа ви подготвивме одличен рецепт за...

ГУЛАШ ОД ПЕЧУРКИ: Неверојатно вкусен ручек кој совршено ќе ве нахрани!

Збогатете ја вашата есенска трпеза со оваа одлична чорба која можете да ја послужите со ориз или варени тестенини. Состојки: 500 грама печурки по желба ...

НАЈБАРАНАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА ВО СВЕТОТ: Направете ја дома, брзо и лесно!

Најслаткото уживање кое сте го пробале.  Состојки: Кора: 250 гр брашно 80 гр какао во прав 6 јајца 250 гр шеќер 1 ванилин шеќер 2 прашок...

Колач од тиква и цимет: Миризлив есенски десерт со неодолив вкус!

Сезоната на тикви конечно е пред нас, а овој пат ви носиме рецепт како да ја искористите оваа есенска храна на најсладок можен начин. Тиквите...

Здравјето на крвните садови е од витално значење, и постојат природни начини за нивно зајакнување и спречување на несакани последици.

За чистење на крвните садови, луѓето прибегнуваат кон лекови. Но, лековите често знаат да ја забрзаат работата на црниот дроб и бубрезите. За целосно чистење на крвните садови без оштетување на другите органи – пробајте го овој природен старомоден рецепт.

Возраста и неправилната исхрана доведуваат до абење на крвните садови, тие стануваат помалку еластични, а слој од холестерол се акумулира на внатрешните sидови. Како резултат на тоа, тие се значително стеснети. Како резултат на тоа, постои слабо снабдување со крв во органи и системи. Затнувањето на крвните садови е опасно по живот. Покрај тоа, мозокот страда значително и се зголемува крвниот притисок. Овие процеси може да резултираат со мозочен удар, срцев удар и други сериозни болести.

Состојки:

  • 4 цели лимони
  • парче корен од ѓумбир
  • 2 литри вода
  • 4-5 чешниња лук
  • 2 лажици мед.

Подготовка:

- Advertisement -

Добро измијте го лимонот и истурете го со врела, врела вода за да ги отстраните нечистотиите. Потоа, извадете го од водата и исечете го на тенки прстени. Исчистете го ѓумбирот и изрендајте го во блендер.

Ставете лимон во сад со волумен од 3 и повеќе литри. Во посебно тенџере, зовријте 2 литри вода и оставете да се излади на околу 60 степени. Ставете лук, ѓумбир и мед во водата. Измешајте се добро, а потоа додадете на садот со лимон.

Оставете се да врие 2 часа. Кога ќе се олади, префрлете се во тегла од 3 литри. Пијте околу 100 мл на празен стомак секој ден наутро, а иста количина и навечер. Третманот трае околу 3 недели. Направете пауза една недела, а потоа уште 4 недели земете го овој пијалок.

Ќе го почувствувате ефектот по само 10 дена. Чувајте го овој пијалок во фрижидер.

- Advertisement -

Последни рецепти

Брз ручек: Полнето пилешко со крем сирење и спанаќ!

Овој ручек е совршен за изненадувачки гости и кога навистина ви се брза. Состојки: 800 гр пилешки гради 100 гр спанаќ 150 гр крем сирење ...

Риба во фолија: Совршен ручек за ПОСНИ денови!

Освен што се здрави, ваквите оброци се пријатни за непцето и душата, па затоа решивме да ви го понудиме нашиот предлог за ручек деновиве....

ЧОКОЛАДНА ПИТА: Брзо и лесно, сите ќе ви го побараат рецептот!

Отсега ќе го правите цело време. Состојки за тестото: 300 гр мазно брашно 150 гр омекнат путер на собна температура 80 гр шеќер прстофат сол ...

Прелиени ќофтиња: Совршен ручек за целото семејство!

Убаво, вкусно, калорично - се што сите сакаме. Состојки: 400 гр мелено месо 200 мл кефир 200 гр брашно 1 лажица масло 1/2 лажичка сода...

Инстант леб без квасец: Повкусен од кој било леб со сиренце!

Кога ќе ви снема леб и не можете да одите до продавница, замесете го овој брз рецепт. Состојки: 250 гр брашно 1 прашок за пециво ...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!