ЈУФКИ СО ПИЛЕШКО: Ако ги подготвите на овој начин, ќе ви станат омилено јадење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лесно и вкусно!

Ако никогаш не сте се обиделе да подготвите пилешко на овој начин, ова е идеална можност! Веруваме дека ќе го вклучите во листата на омилени јадења, веднаш по првиот вкус!

Состојки:

  • 250 гр јуфки
  • 600 гр бело пилешко месо
  • 500 мл неутрална павлака
  • 100-150 мл кисела павлака
  • 300 гр сирење Трапист
  • 200 гр кашкавал
  • по вкус сол и бибер
  • 1 коцка пилешка за супа
  • 500 мл вода
  • малку свеж власец

Подготовка:

- Advertisement -

Месото исечкано на коцки го пржиме во мешавина од путер и масло додека не ја смени бојата, лесно зачинуваме и го ставаме на топла чинија. Во топла вода растопете ја коцката за супа, искршете ги јуфките и прелијте ги со супата. Повремено вртете ги, а кога малку ќе омекнат исцедете ја течноста.

Во тавата во која се пржеше месото се истураат двата вида павлака, се зачинува и се меша. На дното на плехот кој го спремивте за печење, подмачкан со масло, се ставаат ред јуфки, две-три лажички павлака, рендано сирење и месо.

Потоа повторете ја постапката со редење, додека има материјал, со тоа што последниот слој е јуфки кои ќе ги премачкате со павлаката и ќе ги посипете со рендан кашкавал. Покријте со фолија за печење и печете околу 20-30 минути на 180 степени. Кон крајот извадете ја фолијата и оставете убаво да се растопи кашкавалот и да порумени. Малку изладете, па послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!