Јогурт торта од само 3 состојки: Само измешајте и испечете – Брз десерт кој освежува!

Вреди да се проба:

Лесните освежителни десерти се секогаш добредојдени, а токму оваа јогурт торта е вистинското решение во секое време.

Иако за оваа јогурт торта е потребно печење, нема да ви претставува проблем бидејќи се што треба да направите е да ги измешате состојките за што ви се потребни само 5 минути.

- Advertisement -

Ќе уживате во вкусот на овој освежителен десерт и сите ќе ви бараат рецепт. Ако сакате да ја засладите можете да додадете шеќер во јогуртот. За потполно уживање служете ја со домашен леден чај од праска.

Состојки:

  • 400 гр. јогурт
  • 4 јајца
  • 40 гр. пченкарно брашно

Подготовка:

Во длабок сад ставете ги јогуртот, јајцата, пресеаното брашно и убаво изматете ги со миксер. Истурете ја добиената смеса во калап обложен со хартија за печење.

Печете на 170 степени околу 30-40 минути. Откако ќе се испече почекајте потполно да се олади тортата а потоа сервирајте.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!