ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Вреди да се проба:

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи со овошје и сирење.

Состојки:

150 гр. омекнат путер
250 гр. шеќер
250 гр. остро брашно
250 мл. јогурт
4 јајца

- Advertisement -

Подготовка:

Изматете ги белките додека не се стегнат, додадете прстофат сол за да станат поцврсти. Загрејте ја рерната на 180 °C.

Намачкајте калап за торта со дијаметар од 22 см, но можете да користите и било кој калап – за бриош или куглоф.

Се мати путерот со шеќерот, се додава јогуртот и жолчките, па се меша со брашното.
На крајот нежно измешајте ги белките со процесор за храна.

Печете 30-40 минути. Не ја отворајте рерната за време на печењето, бидејќи тестото ќе „седи“.

Забелешка:

Ако сакате, можете да додадете 1/2 кесичка прашок за пециво во тестото, бидејќи тогаш ќе нарасне прилично убаво, и ќе бидете сигурни дека нема да излезе „гумено“, што понекогаш се случува со ваквото тесто.

Извор: Coolinarika

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!