Ја смирува кашлицата, ги чисти белите дробови и максимално го зајакнува имунолошкиот систем: Мора да го запишете рецептот за овој народен лек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Успешно се бори со речиси сите респираторни проблеми.

Овој домашен пијалок е исклучително ефикасен во сузбивање на кашлицата, а во исто време го зајакнува имунолошкиот систем. Една чаша од овој сок, исто така, ќе ви помогне да се ослободите од слузот што се наталожил во белите дробови.

Состојки:

  • 1 чаша овес
  • 1 чаша шеќер
  • 1 чаша вода

Подготовка:

Измијте го овесот и ставете го измиениот во сад заедно со чаша вода и чаша шеќер (волуменот на чашата треба да биде 200 мл).

- Advertisement -

Доведете ја смесата до вриење и оставете уште една минута или две на оган. Најдобро би било да го подготвите пијалокот навечер и да го оставите да отстои до утрото.

Процедете ја наутро течноста и истурете ја добиената течност во стаклена тегла или шише и чувајте ја во фрижидер. Од една смеса ќе имате доволно сок за 4 до 5 дена.

Апликација:

Секое утро на празен стомак пијте по една чаша „ракија“ од овој пијалок (околу 30 мл) и така натаму полни 40 дена. Потоа направете пауза од 15 дена и пијте повторно секое утро во наредните 40 дена.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!