ЈА САКАТЕ СЛАТКАТА ВЕРЗИЈА, НО И СОЛЕНАТА ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Еклери полнети со варени јајца, мајонез и сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Секој е навикнат дека eклерите се слатко задоволство, но солената верзија е подеднакво вкусна.

Ви предлагаме да го пробате рецептот за еклери со полнење од сирење и варени јајца. Тие се погодни и за празнична маса.

Состојки:

За тестото:

  • 130 гр пченично брашно
  • 200 мл вода
  • 4 јајца
  • 125 гр путер
  • малку сол
- Advertisement -

За полнење:

  • 2-3 лажици мајонез
  • 125 гр сирење
  • 4 варени јајца
  • 2 чешниња лук
  • зачин

Подготовка:

Ставете путер во тава, истурете вода и додадете малку сол. Гответе додека не зоврие, а потоа намалете ја топлината на минимум. Додадете брашно и енергично измешајте. Тестото треба да биде мазно. Тргнете го од оган и оставете го тестото да се излади 2-3 минути. Додадете едно по едно јајце во исто време на малку изладеното тесто. Измешајте се добро по секое додавање додека не стане мазно. Пренесете го готовото тесто во шприц или ќеса за колачиња во форма на ѕвезда.

Направете еклери долги 6-7 см на плех обложен со хартија за печење. Обавезно оставете простор помеѓу еклерите. Печете во загреана рерна на 220 ° C околу 10 минути. Потоа намалете ја температурата на 190 ° C и печете уште 15-20 минути. Не отворајте ја рерната, само намалете ја температурата.

За филот: Изрендајте сирење и варено јајце, промешајте и додајте сол. Зачинете по вкус. Додадете ситно сецкан лук и прелијте со мајонез. Комбинирајте се добро. Изладените еклери исечете ги на половина, но не целосно. Ставете го филот и наредете ги на чинија. Можете да ја декорирате чинијата со зелена салата.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!