Ја негува жолчката, го зачувува здравјето на црниот дроб и ги исфрла токсините: Овој народен пијалок е помоќен од било кој лек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Без здрав црн дроб, нема добро целокупно здравје, па затоа е особено важно да се грижите за овој орган.

Црниот дроб е многу важен орган, бидејќи влијае на здравјето на сите други органи и на целиот организам воопшто. Тоа е универзален филтер на нашето тело. Но, ако не се одржува правилно, може да се „умори“ од прекумерен стрес предизвикан од неисхранетост, злоупотреба на алкохол и други фактори.

Ако црниот дроб има нарушена активност, не може целосно да ги отстрани токсичните соединенија од телото. Затоа тие се акумулираат во масното ткиво и на тој начин може да доведат до прекумерна тежина, и покрај здравата храна и физичката активност.

- Advertisement -

Подеднакво важен орган е жолчното кесе, кое исто така е одговорно за отстранување на отпадните производи од телото, како што се уништените црвени крвни зрнца и холестерол. Жолчното кесе има улога во помагањето на варењето и апсорпцијата на маснотиите.

Одржувањето на здравјето на овие два органи е многу важно, а тоа најдобро се прави со одредена храна, но и со пијалоци кои имаат моќ да го прочистат и да помогнат во исфрлањето на насобраните токсини. Пијалокот од црна ротквица е познат уште од античките времиња.

Состојки:

  • 1 црна ротквица
  • 1 лажица кафеав шеќер
  • 1 лажица мед

Подготовка:

Изрендајте ја ротквицата, измешајте со кафеав шеќер и мед и оставете да отстои додека не го испушти сокот. Пијте во текот на денот, 1 чаша пред јадење.

Овој пијалок ќе поттикне исфрлање на насобраните токсини, и најчесто се користи при нарушувања на жолчното кесе.

Покрај сокот од црна ротквица, овие два пијалока исто така ќе бидат добри за подобрување на функцијата на црниот дроб:

Чај од семе од ким

Земете 1-5 гр мелено семе од ким и оставете ги да отстојат 10-15 минути во чаша топла вода. Пијте ја оваа количина 2-3 пати на ден, секогаш пред јадење.

Чај од лаванда

Истурете 2-3 гр сушено цвеќе од лаванда со чаша врела вода и оставете да отстои 5-10 минути. Пијте половина чаша 2 пати на ден.

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!