ЈАФА колач: Оригинален препознатлив вкус на омилениот колач!

Вреди да се проба:

ЈАФА колач, оригинален вкус како од продавница.

Состојки:

Кора:

- Advertisement -
 • 4 јајца
 • 20 лажици шеќер
 • 20 лажици масло
 • 20 лажици млеко
 • 20 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво

Фил:

 • 300 гр шеќер
 • 1 чаша вода
 • 3 лажици џем од кајсија
 • 1 рендан замрзнат портокал

Глазура:

 • 50 мл вода
 • 50 гр путер
 • 150 гр чоколадо

Подготовка:

Јајцата пенесто изматете ги со шеќерот, додадете ги маслото и млекото и на крај брашното измешано со прашокот за пециво. Истурете ја подготвената смеса во подлабок плех со димензии 35 × 20 см или слично, обложен со хартија за печење и печете во загреана рерна на 190 степени за 30 минути.

Испечената и изладена кора исечете ја хоризонтално на половина: вратете ја долната половина во плехот (извадете ја хартијата за печење). За филот, варете 300 гр шеќер со 1 чаша вода, па оставете да зоврие 5-6 минути. Измешајте џем од кајсија со рендан портокал, додадете раствор на шеќер и смачкајте ја втората половина од кората и додадете ја на филот.

Измешајте се, намачкајте го овој фил на долната половина од кората и израмнете. Оставете да се стегне, па прелијте со чоколадна глазура. За глазурата, ставете  вода и путер да зовријат, потоа тргнете го од оган и додадете го чоколадото искршено на коцки и мешајте додека не се направи мазна глазура. Истурете ја на тортата на врвот, почекајте да се излади и исечете ја на коцки со саканата големина.

Забелешка: Портокалот кој се става во филот се става цел. Исечкајте го на помали парчиња, извадете ги семките, ставете го во кеса и замрзнете. Вака подготвениот портокал изрендајте го во блендер и потоа додадете во филот.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!