ЈАДЕЊЕ ЗА 2 ДЕНА – ПИЛЕШКИ ГУЛАШ: И на почетниците во кујната ќе им успее овој рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пилешката чорба е одлично јадење кога сакате да јадете 2 дена и кога не сакате да стоите долго покрај шпоретот.

Секој сака чорби, особено пилешки гулаш. Направете одличен оброк во само неколку чекори. Вкусот е одличен, а можете да го послужите со пире од компири или тестенини. Не ви треба посебно кулинарско знаење, се што треба да направите е да го пропржите месото и потоа да ги додадете останатите состојки. Оставете да се динста нешто повеќе од еден час и ручекот е готов. Потоа послужете вкусна домашна чорба.

Состојки:

 • 800 гр пилешко филе и батаци
 • малку путер
 • 1 кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 лажици слатка пиперка
 • 1 лажица брашно
 • 285 мл пилешка супа
 • 3 лажици сечкан свеж магдонос
 • 2 црвени пиперки
 • 4 големи зрели домати
 • 250 мл павлака за готвење

Подготовка:

- Advertisement -

Во тава растопете го путерот, па додадете го маслото и кратко пропржете го посоленото месо. Не сечете туку оставете поголеми парчиња. Извадете го пилешкото, па додадете го исечканиот кромид и лукот и кратко пропржете.

Додадете лута пиперка и брашно, промешајте и оставете кратко да се соедини. Потоа истурете ја супата и промешајте. Вратете го месото и по потреба додадете уште супа. Додадете малку сечкан магдонос, пиперка исечкана на ленти и динстајте околу 10 минути. Потоа додадете ги крупно исечканите домати и поклопете, па динстајте еден час.

Кога ќе завршите, додадете го преостанатиот магдонос, кремот за готвење и уште малку зачин по желба. Гответе уште 2-3 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!