ЈАДЕЊЕ ЗА КОЕ НАПОЛЕОН СМЕТАЛ ДЕКА НОСИ СРЕЌА – ПИЛЕШКО МАРЕНГО: Меко месо динстано во сос од домати!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пилешкото маренго е одличен предлог за неделен ручек, не ви треба прилог, а доколку сакате можете да го послужите со пире од компири.

Наполеан не бил голем гурман и не сакал да јаде пред битката, но после тоа барал од готвачот да подготви некој специјалитет. По битката кај Маренго, каде што победил, неговиот готвач успеал да добие пилешко, неколку јајца, домати, кромид и лук, трева, маслиново масло и ракови. Пилешкото го исекол на парчиња со самур, а потоа го испржил на масло, направил сос од домати, кромид и лук, додавајќи малку коњак. Вака подготвеното пилешко со ракови и пржени јајца го послужил со парче леб.

- Advertisement -

Се вели дека на големиот војсководец му се допаднало јадењето и верувал дека му носи среќа. Тогаш готвачот решил малку да го подобри со додавање бело вино и печурки и ги исфрлил раковите. Тоа не му се допаднало на Наполеон и барал состојките да бидат исти како по победата кај Маренго.

Во Франција пилешкото маренго се подготвува без ракови, но во Пиемонт работниците во рестораните користат ракови како знак на почит кон историската традиција. Легендата вели дека пред битката кај Ватерло, на Наполеон му служеле пилешко Маренго без ракови – се испоставило дека тоа е наводно лош знак: битката била изгубена.

Состојки:

  • 1 кромид
  • 750 гр пилешко
  • 2 лажици брашно
  • 100 мл супа
  • 100 мл бело вино
  • сол, бибер, ловор, мајчина душица, магдонос
  • 2 лажици доматно пире
  • 100 гр печурки

Подготовка:

Пропржете го ситно исечканиот кромид, па додадете го пилешкото исечкано на коцки. Се динста околу 10 минути, па се посипува со сечкан магдонос и брашно.

Потоа истурете ја супата и белото вино и промешајте. Посолете, побиберете, додајте други зачини и варете покриено на тивок оган околу 1,5 час. Потоа додадете го доматното пире и сечканите печурки, па варете уште половина час.

Така подготвено Наполеоновото пилешко маренго, послужете го со прилог компир или варен ориз.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!