ЈАГНЕШКО ПОД САЧ: Вистинска гозба за целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нема што повеќе да се каже освен да го направите рецептот и да се уверите во неговата вкуснотија.

Состојки:

 • 5 кг јагнешко месо
 • 2 главици кромид
 • 10 чешниња лук
 • 5 листови ловоров лист
 • 5 свежи моркови
 • коријанден
 • рузмарин
 • мајчина душица
 • маслиново масло
 • 200 мл бело вино
 • 100 мл црвено вино
 • 100 мл пиво
 • 2 кг компир

Подготовка:

Месото најпрвин треба да се маринира, да отстои и да впие некои вкусови од маринадата која ќе ја подготвите. Измешајте маслиново масло, рузмарин, мајчина душица, 200 мл. бело вино, коријандер и со оваа смеса премачкајте го целото месо. Потоа покријте го со фолија, и оставете го така да отстои околу 10 часа во фрижидер до следното утро кога треба да се пече.

Следниот ден, во тепсијата ги додавате останатите состојки. На дното можете да наредите компир по желба, ако не сакате и не мора. Кромидот исецкајте го на на парчиња, заедно со лукчето, морковите а ловоровите листови додадете ги на неколку места на средина од месото. На крај полијте со црвено вино.

- Advertisement -

Претходно, на загреан оган ставете го сачот да достигне температура. Тепсијата со јагнешкото месо поставете ја на пиростијата, под тепсијата ставете жар и покријте со сачот. Над самиот вршник ставете жарчиња за температурата горе и долу под тепсијата да биде рамномерна.

Температурата на сачот мора да ја одржувате 2 до 3 часа се додека не се испече месото. 15 минути пред да го извадите месото полијте го со малку пиво за да добие крцкава кора и да се збогати вкусот.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!