ЃУВЕЧ по стар рецепт: Посен ручек, без месо со многу зеленчук!

Вреди да се проба:

Најважните состојки на ѓувеч се црвен пипер, домат и кромид, и друг зеленчук по ваша желба.

Состојки:

 • 1 голем кромид
 • 300 гр исчистени, сецкани пиперки (5-6 парчиња свежи)
 • 3 поголеми домати (400 гр)
 • 1 чаша грашок
 • 1 чаша боранија
 • 1 чаша моркови
 • 1 чаша ориз
 • 3 чаши вода
 • 100 мл масло
 • 1 лажица сол
 • бибер по вкус

Подготовка:

Исечете го кромидот, додадете масло и малку вода и оставете го да се крчка. Кога кромидот е половина готов, додадете го целиот ситно сецкан зеленчук, а потоа додадете чаша вода и лажица сув зачин.

- Advertisement -

Натопете го доматот во врела вода неколку минути, излупете го и исечкајте го. Оставете да се крчка околу 20 минути. Кога зеленчукот е половина готов, додадете чаша ориз и две чаши вода, додајте сол, намалете го огнот и оставете го да зоврие.

Кога ќе го додадете оризот, треба да го мешате малку почесто. Огнот мора да биде послаб. Додека го готвите оризот, проверете дали е сварен. Кога оризот се готви, од водата мора да остане малку, така што да биде се сочно, оризот не смее да остане сув. Послужете топло.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!