Ѓомлезе: Тури-потпечи, симбол на кулинарството во Охрид и Струга

Вреди да се проба:

Ѓомлезе, ѓомлезец, тури-потпечи или кашаник е македонско традиционално јадење, симбол на кулинарството во Охрид и Струга.

Зборот ѓомлезе потекнува од турскиот збор gözleme, што значи обланда. Традиционално ѓомлезето се подготвува само од брашно, вода и сол, во поново време му се додава и масло и се пече под вршник.

- Advertisement -

За оние кои не се од тој крај еве рецепт  да се запознаат со ѓомлезето и како тоа се прави.

Состојки:

  • 100 мл. масло (Mаслиново или животинска маст со која е поубаво)
  • 2 кг брашно
  • вода по потреба
  • 1 мала лажичка сол

Подготвка:

Мешајте ги сите состојки заедно со миксер. Треба да добиете кашеста смеса која е слична како за палачинки. Кога e се убаво измешано посолете со лажичка сол.

Земете тепсија и намачкајте ја со масло. Истурете со црпалка за супа количество каша колку да се направи тенок слој како за палачинка во тепсијата и ставете во рерна.

Додека оние кои имаат можност за вршник по оригинален рецепт можат да го направат тоа под вршник.

Кога слојот од кашата ќе се потпече и вцрви, извадете ја тепсијата, премачкајте со  слој масло, па внимателно со црпалката истурете нов, тенок слој каша. Ова треба да го повторувате се додека не ја потрошите цела каша.

Кога ќе ја ставите последната кора, се остава малку повеќе да се запече.

Се сече во форма на ромбови и се послужува со сирење, јогурт, патлиџан, матеница.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!