ЃЕВРЕЦИ ПОЛНЕТИ СО МЕЛЕНО МЕСО: Меко домашно пециво со фил кое плени на првиот залак!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најубавите домашни ѓевреци што сте ги пробале!

Во продолжение погледнете го рецептот за полнети ѓевреци со мелено месо.

Состојки:

За тестото:

 • 200 мл млако млеко
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сув квасец
 • 1 и пол лажица масло
 • 1 јајце
 • 450 гр брашно
- Advertisement -

За филот:

 • 400 гр мелено месо
 • 2 средни глави кромид
 • сол, бибер, ким

За премачкување:

 • 1 јајце
 • сусам

Подготовка:

Во сад ставете го млекото, солта, шеќерот, квасецот, маслото и јајцето и измешајте. Додадете го брашното и мешајте додека убаво не се соедини. Кога тестото ќе се соедини, месете го со раце додека не стане мазно. Покријте со фолија и оставете да нарасне 1 час.

За да ја подготвите смесата со месо, измешајте го меленото месо со исечканиот кромид, сол, бибер и ким.

Откако ќе истече времето, тестото поделете го на 6 еднакви делови и формирајте топчиња. Секое топче развлечете го и со прстот направете дупка во средината. Наредете го месото врз тестото формирајќи прстен. Затворете го секој прстен со притискање со прстите. Префрлете ги прстените во плех обложен со хартија за печење и секој прстен премачкајте го со јајца. Посипете ги со сусам и печете во рерна загреана на 180°C 30 минути.

Пријатно!

Извор: Прашање на вкус

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!