Ѓеврек погача со сирење: Вистински украс на масата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете ја оваа вкусна украсна погача.

Состојки:

Тесто:

 • 600 гр брашно ТИП 500 (меко)
 • 40 гр свеж квасец
 • 1 јајце
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 50 гр маргарин
 • 250 мл млако млеко
 • 3 лажици јогурт

Фил:

 • 120 гр маргарин
 • 1 јајце
 • 2 парчиња сирење
- Advertisement -

За премачкување:

 • 1 жолчка од јајце
 • малку масло
 • сусам

Подготовка:

Месете го тестото од наведените состојки и оставете го да нарасне. Расукајте кора со дебелина околу половина сантиметар со сукалка.

За филот, комбинирајте ги јајцето, сирењето и маргаринот и убаво измешајте ги. Наместо овој фил може да направите и пица фил: изрендајте ги сите состојки за пица, измешајте со кечап, додадете оригано, премачкајте го секој круг тесто со малку омекнат маргарин, иборот за фил е ваш.

Извадете од тестото со чаша како за крофни кругови и наредете ги во подлабок сад така што секој круг да лежи на половина од претходниот, а помеѓу секој од нив ќе ставите фил.

Оставете така да стаса околу 20 минути, премачкајте го со изматена жолчка од јајце, посипете семе од сусам и печете на 220 степени околу 30 минути, кога ќе пожолти, одозгора можете да ставите фолија за да не изгори.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!