Ѓеврек кифли меки како памук: Толку едноставен рецепт што веднаш ќе ви успее!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусни меки ѓевречиња.

Состојки:

  • 200 мл млеко
  • 200 мл вода
  • 50 мл масло
  • 1 лажица шеќер
  • 10 гр сув квасец
  • 1 лажица сол, до 1,5
  • 2 јајца
  • 800 грама брашно + посипете
  • 125 грама путер / маргарин

Подготовка:

Во еден сад истурете топло млеко и вода. Додадете шеќер, квасец и малку брашно и промешајте. Потоа додадете масло, едно јајце и една белка, па уште малку брашно и на крај сол, па сето убаво измешајте го. Продолжете да мешате што е можно подолго, а на крајот замесете тесто, постепено додавајќи брашно.

- Advertisement -

Кога тестото е замесено и уште малку лепливо, додадете 40 гр путер и добро истискајте го тестото со раце, за путерот добро да се вклопи во тестото. Тестото е сè уште меко, но не лепливо.

Покријте со крпа и оставете еден час на топло место да нарасне. Замесете тесто, па поделете го на онолку делови колку што сакате да добиете, во зависност од тоа дали сакате да биде поголемо или помало. Секое парче тесто обликувајте го во топка, на средина направете дупче и наредете ги сите.

Земете едно по едно топче, стискајте го нагоре надоле со прстите, а потоа со сукало превртете го во елипса. Намачкајте со малку путер, повлечете неколку линии по тестото со нож, но не исечете до крај. Завртете косо, па фатете ги краевите со рацете, малку истегнете, па завртете го во круг. (погледнете на сликата)

Наредете на плех и оставете да отстои 20 минути. По 20 минути додадете една лажица млеко во жолчката, изматете и премачкајте го пецивото со путер. Загрејте ја рерната на 200 степени, па ставете го пецивото да се пече 20 минути или додека не порумени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!