ШУПЛИВА ПИТА: Поради овој рецепт, вашето семејство ќе ве обожава!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Не ви е потребно ниту некое посебно искуство во кујната за да можете да го направите ова вкусно тесто од првиот пат во кое сите ќе уживаат.

Состојки:

  • 250 мл врела вода
  • 4-5 лажици брашно
  • 250 мл млака вода
  • 10 гр сув квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 1-2 лажички сол
  • 700 грама брашно
  • 2-3 лажици масло
  • шунка и кашкавал по избор или може и без нив

Подготовка:

За почеток, во шолја или малку помал сад со 250 мл топла вода, натопете 10 грама квасец со една кафена лажичка шеќер. Потоа, додека квасецот нарасне, во малку поголем сад истурете 250 мл топла вода, а потоа во садот додадете 4-5 лажици брашно.

- Advertisement -

Целата густа смеса убаво промешајте ја и оставете ја на страна 5 минути додека малку да нарасне квасецот. Откако ќе се формира тестото, додадете 2 до 3 лажици масло. Покријте ја смесата со крпа и почекајте 40 минути додека не нарасне.

Потоа, тестото поделете го на 10 топчиња, премачкајте со масло, покријте го со фолија и почекајте уште 5 минути. На крај со сукало расукајте ги топчињата, по желба додајте шунка или кашкавал, виткајте и пропржете!

Слободно можете да ги оставите празни питите, по ваш вкус. Послужете ги и уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!