ШТРУДЛА со МЕСО: Вкусно предјадење и мезе за прослава!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Месна штрудла можете да ја послужите како предјадење или главно јадење.

Месната штрудла е јадење од мелено месо кое се меша со разни зачини, се прави леб или ролат, а потоа се пече. Американците обожаваат да го јадат. Кога ќе се испече, се прелива со необичен сос, а се служи за ручек, вечера или празнично предјадење.

Состојки:

 • 170 гр кубети со вкус на лук
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1/2 лажичка кајен пипер
 • 1 лажичка мелено чили
 • 1 лажичка сува мајчина душица
 • 1/2 кромид
 • 1 морков
 • 3 цели чешниња лук
 • 1/2 лажичка црвен пипер
 • 1 кг мелено месо
 • 1,5 лажичка сол
 • 1 јајце
- Advertisement -

За прелив:

 • 1/2 чаша кечап
 • 1 лажичка мелен ким
 • малку Ворчестер сос
 • малку лут табаско сос
 • 1 лажица мед

Подготовка:

Во блендер ставете кубети, бибер, кајен пипер, чили и мајчина душица и убаво измешајте. Истурете во сад, а потоа во блендерот додајте исечкан кромид, морков, бибер и лук. Повторно добро измешајте и додадете ги во садот каде што се кубетите.

Додадете мелено месо и сол. Додадете го јајцето и добро измешајте со рацете. Смесата со меленото месо ставете ја во тесен правоаголен сад и добро притиснете. Сега ставете хартија за печење на плех, а потоа свртете го садот со месото наопаку и ставете го на плехот.

Во средината на плехот треба да остане само правоаголна смеса од месо. Се пече во загреана рерна на 170°C, околу 45 минути. Измешајте кечап, ким, ворчестер сос и табаско сосот, како и медот, а кон крајот на печењето премачкајте ја штрудлата од месо, околу 10-15 минути пред крајот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!