Штрудла со вишна и ванила: Сочни слатки залчиња за потполно уживање!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Има ли некој кој би можел да одолее на овој десерт?

Денес ви подготвивме еден прекрасен рецепт за штрудла, погледнете ја постапката во прва прилика пробајте да ја направите истата.

Верувајте, толку е вкусна што нема да зажалите.

Состојки:

 • 800 гр. брашно
 • 200 мл. млеко
 • 200 мл. вода
 • 200 мл. масло
 • 8 лажици шеќер
 • 1 лажика сол
 • 1 коцка свеж квасец
- Advertisement -

За полнење:

 • 300 гр. вишни
 • 100 гр. шеќер
 • 2 кесички пудинг од ванила
 • 500 мл. млеко
 • 50 гр. путер

Начин на подготовка:

Квасецот се става во млако млеко, се додава шеќерот и се остава да стаса. Кога ќе надодјде квасецот истурете го во брашното, па додадете вода, масло и сол.

Замесете меко тесто, па оставете го на топло да се удвои, а потоа поделете го тестото на два дела.

Пудингот сварете го со млекото и шеќерот, а кога малку ќе се олади додадете го изматениот путер и сето тоа убаво измешајте го во една хомогена смеса.

Расукајте го тестото во кора со дебелина од три сантиметри. Потоа филувајте ја кората со половина од филот од ванила, посипете и половина од вишните и завиткајте ја кората како штрудла.

Постапката повторете ја со вториот дел од тестото и остатокот од филот.

Штрудлата премачкајте ја со жолчка и печете на 180 степени околу половина час.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!