ШТО НЕ СЕ МИЕ ВО МАШИНА за САДОВИ: Ќе си го уништите омилениот нож, или пак ќе купувате дрвен прибор!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве што не треба да перете во машина за садови.

Повеќето домаќинства денес имаат машина за миење садови, што многу ги олеснува домашните работи за домаќинките. Сепак, не треба да ставаме одредени предмети во машината, туку понекогаш, поради недостаток на време или волја, едноставно не мислиме дека можеме да им нанесеме голема штета.

Еве неколку садови и кујнски прибор кои е подобро да се мијат рачно во мијалник.

- Advertisement -

Дрвен прибор за готвење. Пред да ставите дрвен прибор во машина за миење садови, проверете ги упатствата за употреба. Дрвените садови лесно може да се оштетат, испукаат, искривуваат.

Треба да избегнувате и ставање кристални садови и рачно изработено стакло. Овој тип на садови е многу чувствителен и голема е веројатноста да пука при миење во машина за садови.

Садови со златна боја. Ваквиот прибор перете го на рака, бидејќи бојата најверојатно ќе се отстрани при перење во машина.

Садови со тефлонско дно. Многу садови со тефлонско дно може да ги загубат основните својства ако се мијат во машина за миење садови. Затоа е подобро да не ризикувате, туку рачно да ги миете овие садови.

Алуминиумски садови. Проблемот не е што ќе се случи со овие садови, туку во тоа што тие можат да ги оштетат другите садови за време на миењето. На пример, можат да остават темни дамки.

Квалитетни ножеви. Процесот на перење може да го испакнат сечилото и сечилата може да се оштетат за време на перењето. Тави од леано железо. Не мијте ги овие садови во машината, бидејќи саканиот слој може да се отстрани.

Од друга страна, сосема е во ред на полиците во машината за садови, освен чинии и други прибори, да наредите и некои работи кои никогаш не би ни помислиле да ги измиете на ваков начин.

Тоа се гумени апостолки, детски пластични играчки за капење, четки и чешли, лего коцки, прибор од нерѓосувачки челик, сунѓери за туширање, пластични овали, затворачи за тегли, контејнери за храна за домашни миленици, кујнски сунѓери и четки за чистење, како и жици од рерната.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!