Што за ручек? РИБИНО ЌОФТЕ во ГРАВ – одличен избор за пост!

Вреди да се проба:

Мора да го пробате ова феноменално јадење.

Состојки:

  • 1 кг филе од ослиќ
  • 300 гр варен компир
  • 50 гр брашно
  • сол, бибер, лист од магдонос
  • 1 страк праз
  • презла

Подготовка:

Испечете ја рибата или испржете ја и сварете го компирот. Потоа рибата исчистете ја од коски и кожа и излупете го компирот. Иситнете го месото од риба а компирот изгмечете го и така комбинирајте ги овие две состојки заедно.

- Advertisement -

Во чинија ставете брашно, бибер и сол и презла. Обликувајте ги ќофтињата, извалајте ги во смесата и потоа пржете ги на масло.

Згответе грав на страна, испечете го во рерна – гравче на тавче и врз него додадете ги ќофтиња од риба кои претходно ги подготвивте.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!