ШПАНСКИ ВЕТЕР: Кремаст фил и крцкава кора, па дури и почетниците ќе успеат од старт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Шпанскиот ветер со децении е омилена торта за сите прослави.

Шпанскиот ветер е еден од класиците, се подготвува долги години и поради тоа трпи промени во составот, но не трпи по вкус. Некои дури го нарекуваат и јапонски ветер, но како и да го наречете, оваа торта со децении е едно од најпопуларните слатки. Со слатката павлака, оваа кремаста торта е уште посочна, па доколку досега не сте ја пробале оваа верзија од него, вистинско време е и сигурно нема да зажалите.

Состојки за кора:

 • 12 белки
 • 18 лажици шеќер
 • 18 лажици сечкани ореви
 • 4 лажици мелени бисквити

За фил:

 • 12 жолчки
 • 12 лажици шеќер
 • 2 пудинзи од ванила
 • 600 мл млеко
 • 250 гр маргарин
 • 250 гр мелени ореви
 • 500 мл слатка павлака
- Advertisement -

За декорација:

 • 1 кесичка шлаг од ванилa
 • чаша шеќер

Подготовка:

Белките и шеќерот изматете ги со миксер додека не се стегнат, измешајте ги оревите и бисквитите, па смесата поделете ја на три дела и испечете три кори. Корите ги печеме поединечно во кружен калап, во рерна загреана на 180 степени.

За филот ставете го млекото да зоврие, па во врелото млеко додајте ги жолчките кои ги одвоивте од белките, шеќерот и пудингот. Гответе го кремот на тивок оган со постојано мешање за да не се формираат грутчиња. Кремот е готов кога ќе го повлечете шпоретот по дното на шерпата и ќе остане трага. Кога кремот ќе се олади, додадете го изматениот путер и мелените ореви.

Посебно изматете ја слатката павлака. Секоја кора наполнете ја прво со жолт крем, па со шлаг, во шерпата прелијте шеќер и измешајте додека не добие темно кафеава боја. Карамелизираниот шеќер истурете го на рамен метален плех и почекајте да се излади. Кога ќе се стврдне, исечкајте го со чекан за месо. Изматете го шлагот од ванила и премачкајте го колачот. Одозгора посипете со сецкан карамел шеќер.
Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!