Шпански велигденски колач (Mona De Pascua)

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Отидовме далеку по рецептот, но вредеше, бидејќи овој шпанска велигденски колач е бескрајно вкусна.

Состојки:

Смеса за квасец:

 • 130 гр. брашно
 • 75 мл. свежо млеко
 • 10 гр. свеж квасец
 • 1 лажиче шеќер
- Advertisement -

Основно тесто:

 • 600 гр. брашно
 • 20 гр. квасец
 • 2 големи јајца
 • 160 гр. шеќер во прав
 • 100 мл. свежо млеко
 • 80 гр. стопен путер
 • 1 портокал – само жолтиот дел од кората
 • 8-10 парчиња темно суво грозје
 • рум – за потопување на сувото грозје (може и водка или џин)
 • 1 белка – за премачкување
 • шеќер – за посипување

Подготовка:

Од наведените состојки се подготвува квасец. Обликувајте мало топче и ставете го во поголем сад со млака вода, која треба да надмине температура од 37 степени. Кога топката ќе се удвои и исплива на површината, квасецот треба да биде готов.

Брашното се просејува во сад и се прави вдлабнатина во која се прелива малку изматено јајце, се рони преостанатиот квасец и се прелива половина путер и млеко.

Кората од портокал се ренда со специјално ренде за да не паднат белите делови од кората.

Се замесува тесто, се додава готовиот квасец и се месат најмалку 10 минути на набрашнета работна површина, се додава малку брашно и се премачкуваат рацете во преостанатиот путер додека не е готово.

Готовото тесто вратете го во садот, завиткајте го во крпа и оставете го да нарасне два часа. Ставете сувото грозје да се натопи во алкохол.

Тестото се дели на два еднакви дела и се обликуваат топчиња. Ставете ги во плех на растојание една од друга и почекајте повторно да нарасне за да се удвои.

Вака подготвените Валенсијански колачи премачкајте ги со изматените белки. Посипете со суво грозје и премачкајте ги со шеќер, натопен со малку алкохол.

Велигденските колачи се печат во загреана рерна на 180 степени 25-30 минути или додека не добијат убава боја.

Откако ќе ги извадите од рерна, оставете да се изладат на страна и послужете на велигденската трпеза.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!