ШНЕНОКЛЕ, стар традиционален рецепт за десерт: Ретко кој го знае!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мириса на среќа и детство. Подготвено на овој начин, дури и почетниците успеваат совршено да го направат! Брзо слатко задоволство.

Состојки:

    • 1 литар млеко
    • 6 јајца
    • 6 лажици шеќер
    • 200 гр бисквити.

Подготовка:

Одделете ги белките од жолчките. Прво изматете ги жолчките со шеќерот. Ставете 900 мл млеко да се загрее, и промешајте ги во преостанатите 100 мл. На дното на садот во кој ќе послужите наредете ги бисквитите.

Потоа изматете ги белките во цврст снег додека млекото се загрева (се се прави брзо и едно по друго). Кога млекото ќе зоврие, намалете го огнот малку и со лажица вадете ги „ноклиците“ т.е земете со лажица од белките и ставете во зовриено млеко. Свртете ги да се „зготват“ од другата страна (до 30 секунди од секоја страна) и извадете ги и наредете ги врз бисквитите во садот.

- Advertisement -

Кога ќе ги потрошите сите белки, измешајте ги жолчките измешани со шеќер и додајте ги во топлото млеко и варете неколку минути додека не се згусне, како пудинг.

Истурете ја топлата крема преку ноклиците во садот, а одозгора посипете ги преостанатите скршени или мелени бисквити. Ако сакате, можете да изрендате и млечно чоколадо одозгора. Ова е по желба и малку изменет рецепт, додека во минатото шненоклето го подготвувале од само белка, жолчка и млеко.

Уживајте во совршениот десерт!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!