Школки со сирење и магдонос: Долго ќе го памтите вкусот на овој рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Школки со сирење и магдонос.

Состојки:

Тесто:

 • ½ кг брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • 200 мл кисело млеко
 • 150 мл масло
 • 1 јајце
- Advertisement -

Полнење:

 • 120 гр фета сирење
 • ½ грст од магдонос
 • 1 белка од јајце

За премачкување:

 • 1 жолчка од јајце
 • Сусам

Подготовка:

Искршете го сирењето, исечкајте го магдоносот и измешајте го со сирењето. Лесно изматете ја белката, а потоа додадете во сирењето и магдоносот, со цел да се поврзат и да не станат премногу течни. Ставете ги на страна.

Измешајте брашно, прашок за пециво и сол, додадете кисело млеко, масло и едно изматено јајце. Замесете мазно тесто. Тестото развлечете го на набрашнета подлога до дебелина од 1/2 см. Исечете кругови со дијаметар од 10 см. Ставете лажичка од филот на едната половина од кругот, преклопете го кругот за да направите школка, а потоа притиснете ги рабовите со вилушка, да се залепат.

Подготвените школки распоредете ги на плех обложен со хартија за печење. Секоја школка премачкајте ја со изматена жолчка од јајце и посипете со семе од сусам. Печете во загреана рерна на 180 степени 20 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!