ШИРЛИ ТЕМПЛ – НАЈВКУСНАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Кремасто задоволство на кое тешко може да се одолее!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецептот за Ширли темпл торта, на кој тешко може да се одолее, ќе ги воодушеви сите љубители на слатки.

Ширли Темпл е вкусна чоколадна торта именувана по познатата актерка. Затоа, не е ни чудо што таа е толку неодолива. Љубителите на чоколадни задоволства ќе бидат особено воодушевени, додека ова задоволство е идеален избор за големи и важни прослави.

Состојки:

- Advertisement -

Кори:

  • 7 јајца
  • 140 гр шеќер
  • 100 гр чоколадо за готвење
  • 140 гр мелени, печени лешници

Фил:

  • 4 јајца
  • 160 гр шеќер
  • 150 гр чоколадо за готвење
  • 200 гр маргарин

Подготовка:

За да ја направите кората, изматете ги жолчките од јајцата со шеќерот до пенеста смеса, а потоа додадете го растопеното чоколадо. Сè убаво измешајте, а потоа додадете ги мелените лешници.

Изматете ги белките додека не се стегнат, па постепено додајте ги во претходната смеса, мешајќи со дрвена лажица. Оваа смеса поделете ја на три дела и печете во плех со хартија за печење на 180 степени околу 15 минути.

За да го подготвите филот, со миксер изматете ги сите јајца со шеќер додека не станат пенести.  Потоа додадете го чоколадото и варете со често рачно мешање околу десет минути. Се лади смесата и се става во фрижидер. Маргаринот се мати додека не стане пенест, а потоа се додава филот постојано матејќи.

Нардете ја тортата така што ќе ставите кора, фил, кора фил… и така се до потрошување на состојките. Однадвор тортата украсете ја по желба, можете со шлаг пена.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!