ШВЕДСКА ТОРТА КОЈА ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Највкусниот бел десерт што некогаш ќе го пробате!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Иако на прв поглед изгледа комплицирано,за оваа торта вреди да се потрудите!

Состојки:

  • 100 гр бадеми на листови
  • 200 гр мелени бадеми
  • 4 јајца
  • 220 гр шеќер
  • 100 мл слатка павлака
  • 250 гр путер

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. На хартија за печење ставете 100 гр листови од бадем и пржете во рерна малку – до златно кафеава боја.

- Advertisement -

Фил: Одделете ги жолчките од белките. Во тавче се ставаат жолчките со 80 гр шеќер и 100 мл слатка павлака и се загреваат на тивок оган со постојано мешање со жица додека не почне да се згуснува. Внимавајте да не зоврие!

Кога кремот ќе се згусне, изладете го така што ќе го ставите садот со фил во поголем сад кој претходно сте го наполниле со ладна вода. Мешајте постојано со жица додека филот не се излади. Изматете го путерот со миксер во сега изладениот крем. Ставете го филот во фрижидер.

Белките изматете ги цврсто и додадете 120 гр шеќер. Полека измешајте 200 гр мелени бадеми. На плехот ставете хартија за печење и од тестото формирајте правоаголник. Се пече на 180 степени не подолго од 15 минути. Излупете ја кората и оставете ја да се излади. Исечете ја кората на два дела.

Едната кора премачкајте ја со третина од филот, ставете друга кора и премачкајте ја целата торта со остатокот од филот. Одозгора посипете ги сите пожолтени листови бадем.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!