Шварцвалд торта: Сочно и кремасто и брзо се прави!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сочно и кремасто. Тоа е многу едноставна торта, која брзо се прави.

Состојки:

Кора:

 • 6 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 60 г омекнат путер
 • 1 лажичка екстракт од ванила или ванилин шеќер
 • 150 гр брашно
 • 40 гр какао
 • 2 лажички прашок за пециво
- Advertisement -

Фил:

 • 400 гр цреши
 • 250 мл сок од цреша
 • 5 лажици шеќер
 • 2 лажици густин
 • 5 лажици вода
 • 750 мл слатка павлака
 • 150 мл сок од цреша (за премачкување на корите)
 • 50 гр цреши

За декорација:

 • цреши, чоколадо и слично

Подготовка:

Измешајте брашно со какао и прашок за пециво и просејте низ сито или цедилка, а потоа оставете го настрана. Јајцата убаво изматете ги со шеќерот (додека не побелат), потоа додадете омекнат путер и ванила и продолжете да матите. Додадете го просеаното брашно и мешајте со шпатула или миксер со најмала брзина додека не се добие мазна смеса. Пренесете ја смесата во калап со дијаметар од 25 см обложен со хартија за печење. Печете во загреана рерна на 170 степени за еден час.

Ставете 250 мл сок од цреша, шеќер и цреши во мало тенџере и загревајте додека не зовријат. Одделно изматете го густинот со ладна вода. Кога сокот ќе зоврие, ставете го густинот и мешајте цело време додека не се згусне полнењето. Оставете малку да се излади.

Испечената кора исечете ја хоризонтално на три дела. Секоја кора премачкајте ја со сок од цреша (150мл). Двете пониски кори премачкајте ги со уште топол варен фил од цреши, но не и третата што ќе оди на врвот на тортата.

Изматете ја слатката павлака во цврст шлаг. Прво премачкајте една кора преку филот од цреша, ставете ја втората кора, па повторно премачкајте фил од цреша па слатка павлака и на крај ставете ја третата кора. Премачкајте ја тортата со шлаг одозгора и од страничните рабови. Украсете по желба со чоколадо, цреши и слично.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!