ШВАЛЕР торта: Лесна подготовка за незаменлив, совршен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Комбинација на традиција и незаменлив, совршен вкус. Торта која не бара многу состојки.

Состојки:

За 3 кори:

 • 15 белки
 • 45 лажици шеќер
 • 300 гр сецкани ореви
 • 6 лажици презла
 • 3 лажици брашно
 • сок од лимон
- Advertisement -

Фил:

 • 15 жолчки
 • 150 гр шеќер
 • 2 маргарини
 • 150 гр шеќер во прав
 • 2 пудинзи од ванила
 • 500 мл млеко

Подготовка:

Кори: Направете 3 кори и тоа секоја одделно. Изматете 5 белки со 15 лажици шеќер, додадете лажица брашно и 3 лажици презла, малку сок од лимон и на крај 100 грама сецкани ореви. Поставете плех со хартија за печење, ставете ја смесата и печете 20 минути на 150 степени. Така направете 3 кори.

Фил: Изматете 15 жолчки со 150 грама шеќер на пареа. Оставете да се олади. Одделно сварете 2 пудинзи од ванила во 1/2 литар млеко, и додајте го во изладениот фил. Изматете 2 маргарини со 100 грама шеќер во прав и комбинирајте ги со изладениот фил. Измешајте се добро.

Наредете ја тортата така што ќе ставите кора па врз неа фил и така до потрошување. на крај премачкајте со фил и од горе. Ставете шлаг пред сервирање.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!