ШАРЕНА туршија: Највкусната салата полна со здравје и витамини!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Летото се приближува кон крајот, што значи дека е време да се подготвиме за зимата.

Во зима, имаме помалку овошје и зеленчук на располагање, а витамини и минерали ни се потребни во тој период дури и повеќе отколку во лето. Најдобар начин да ги зачувате е да направите зимска салата. Ви носиме рецепт за шарена зимска салата, убава и привлечна за очи, но и многу вкусна.

Состојки:

 • 1 кг краставици
 • 1 кг моркови
 • 1/2 кг зелени домати
 • 1/2 кг зелени пиперки
 • 1 кг карфиол
 • 1 кг зелка

Пресол:

 • 750 мл алкохолен оцет
 • 250 гр шеќер
 • 150 гр сол
 • 250 мл вода
 • 1/2 литар масло
 • 1 кесичка бибер во зрна

Подготовка:

- Advertisement -

Измијте го целиот зеленчук и исечете го на прстени, а зелката на тенки листови. Бланширајте го морковот малку (околу 5 минути), изладете го и исечете го на кругови.

Во шерпата ставете вода, оцет, шеќер, сол, масло и бибер и варете на тивок оган додека не зоврие. Кога ќе зоврие, истурете врз зеленчукот што веќе сте го ставиле во теглите.

Салатата е подготвена за употреба следниот ден.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!