Шарена тава со пилешко

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Се што сакате за појадок, во една тава … добро избалансиран, вкусен оброк за кое било време од денот!

Состојки:

 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 голем кромид, исечен на коцки
 • 4 чешниња лук, мелено
 • 2 пиперки, исечкани на коцки
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 500 гр зачинето пилешко
 • 4 чаши рендан компир (околу 2 средни компири)
 • 3 лажици магдонос, сецкан
 • 150 гр рендан кашкавал
 • 2 лажици јаболков оцет
 • 6 јајца

Подготовка:

Загрејте масло во голема тава на средно-висока температура. Додадете кромид и динстајте 3 минути, мешајќи повремено. Додадете лук, пиперки и сол и бибер и пржете уште 3 минути.

- Advertisement -

Додадете го пилешкото исцепкано на ситни парчиња и пржете 5 минути, или додека не се омекне се убаво.

Додадете рендан компир и мешајте често, 5 минути додека не омекнат.

Измешајте 2 лажици магдонос, кашкавал и јаболков оцет. Направете 6 плитки гнезда во тавата рамномерно распоредени, а потоа ставете по едно јајце на секое место.

Сето тоа ставете го во рерна на 250 степени и печете 7-8 минути, или додека јајцата не се запечат по ваш вкус.

Посипете ги јајцата со сол и бибер, и украсете ја целата тава со преостанатиот сецкан магдонос.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!