ШАРЕНА ПИЛЕШКА САЛАТА: Вкусно јадење готово за помалку од половина час!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Салата од пилешко е одличен предлог за брз и вкусен ручек кој ќе им се допадне на сите.

Доколку сакате лесен ручек тогаш ви предлагаме да направите салата од пилешко. Брзо и лесно се подготвува, не бара кулинарски вештини и е многу вкусно. Пропржете го белото месо кое претходно накратко го мариниравте и измешајте го со зеленчук и одлична пилешка салата е подготвена за јадење. Оваа салата ќе ја разубави секоја празнична маса.

Состојки:

  • 1 пиперка
  • 3-4 домати
  • 1 виолетова главица кромид
  • грст магдонос
  • 400 гр пилешко филе
  • 1 конзерва црвен грав
  • 2 лажици соја сос
  • сок од 1/2 лимон
  • 3 лажици масло

Подготовка:

Исечете ги доматите, пиперките и кромидот, па измешајте ги во сад. Месото исечкајте го на коцки и прелијте го со соја сос. Добро измешајте и оставете да се маринира околу 10-15 минути, па пропржете го во тава на малку масло.

- Advertisement -

Извадете го пилешкото од тавата и ставете го на хартиена крпа малку да се исцеди. Во салатата додадете ги сечканиот магдонос, месото, исцедениот грав и прелијте со сокот од лимон и маслото, па добро измешајте.

Пријатно!

 

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!