Шакшука: Рецепт за вкусни пржени јајца со сланина во миризливи домати!

Вреди да се проба:

Во Африка и на Блискиот исток, шакшуката е омилен појадок. Изматени јајца во сос од домати на кои можете да додадете сланина, колбаси или домашна шунка.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 300 гр сос од домати или излупени домати
 • 1 кромид
 • 1 црвен пипер
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица маслиново масло
 • 10 парчиња сланина
 • куркума
 • мелен црвен пипер
 • мајчина душица
 • магдонос
 • сол и црн пипер

Подготовка:

Исечете кромид, лук и бибер. Исечете ја сланината на парчиња. Во длабока тава, пржете ја сланината во маслиново масло, додадете го кромидот и пржете околу пет минути.

- Advertisement -

Додадете ги исечканите пиперките и пржете додека не омекнат малку, а потоа додадете го исечканиот лук. Додадете домат, сол, бибер и зачини. Покријте и оставете да врие околу 10 минути, а потоа ставете ги во сосот јајцата.

Така варете покриено уште десет минути, додека не се зготват јајцата. На крајот на готвењето, можете да додадете малку сирење. Посипете со мајчина душица и магдонос и послужете со тост леб.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!