Чурек или сладок леб: Украсен колач кој се меси за армаси!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чурек или бесквасен колач е сладок леб кој се подготвува за многу верски и семејни ритуали како свршувачки, крштевки и сл.

Во југоисточниот регион на Македонија на маса секогаш има чурек. Обичајот на кршење на чурекот за армаси е најсвечена античка македонска традиција, која денес е неизбежен ритуал при свршувачката. Чурекот се меша и украсува на различни начини во зависност од имагинацијата и креативноста на оној што го прави ритуалот за кој е наменет. Ако е мрсно чурек се меси со јајца и млеко, а ако е посен се меси посно.

Состојки:

 • 800 гр брашно
 • 150 мл млеко
 • 200 мл масло за јадење
 • 3 јајца
 • 1 квасец
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 лажици шеќер
 • 1 портокал
 • 200 гр. суво грозје
 • Маргарин
 • Сол

Подготовка:

Се ренда кора од портокал и се цеди сокот и се валка со потопено суво грозје. Квасецот се замесува со млеко, путер, јајца, шеќер, ванилин шеќер, малку сол и малку брашно и се остава да нарасне десетина минути.

- Advertisement -

Потоа се додава сокот од портокал и остатокот од брашното и се замесува меко тесто. Се додава суво грозје и се замесува мазно тесто. Тестото се покрива со крпа и се остава да нарасне околу еден час.

Како дополнително ќе се обликува изгледот на чурекот, зависи од ритуалот и креативноста. Може да се прави и во форма на плетенка, во форма на цвет, сончев крст, украси со цветови на врвот и сл.

Потоа чурекот се премачкува со јајце и маргарин, а може да се додаде и бел сусам и афион. Чурекот се остава да нарасне во тепсијата и се пече 30 минути на 200 степени и уште 20 минути на 150 степени. Откако ќе се испече се остава во загреана рерна уште десет минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!