ЧУПАВА КАТА: Етно рецепт, деликатес од нашите баби!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Совршен колач за неделно попладне и шолја јако кафе.

Состојки:

Кора:

 • 150 гр маст или путер
 • 100 гр шеќер
 • 10гр ванилин шеќер
 • 4 жолчки
 • 4 лажици млеко
 • 350 гр брашно
 • 10 гр прашок за пециво
 • сок и кора од 1 лимон

Фил:

 • 4 белки
 • 150 гр шеќер
 • 3 лажици џем од кајсија
 • 100 гр сецкани ореви
 • 100гр мелени ореви
 • шеќер во прав за посипување

Подготовка:

- Advertisement -

Подмачкајте плех со димензии 35 x 20 цм со масло и посипете го со брашно. Изматете ги маста или путерот на собна температура со шеќер, ванилин шеќер и жолчки.

Потоа додадете брашно измешано со прашок за пециво, млеко, сок и рендана кора од лимон. Месете мазно тесто. Поделете го замесеното тесто на два дела, поголем и помал дел. Поголемиот дел од тестото покријте го со фолија и ставете го во фрижидер 30 минути. Малиот дел покријте го со фолија и ставете го во замрзнувач.

Загрејте ја рерната на 200С. Отстоеното тесто поголемиот дел растегнете го со сукало на набрашнета површина со големина на сад за печење, а потоа лесно префрлете го во плехот за печење. Избоцкајте го со вилушка на неколку места и ставете го во загреана рерна да се пече околу 10 минути.

Изматете ги белките во снег, а потоа со додавање на шеќер изматете во цврст шам. Додадете џем во смесата, лесно промешајте, па додадете исецкани и мелени ореви. Измешајте се со шпатула и добро комбинирајте.

Истурете ја масата над испечената кора, израмнете ја, а потоа изрендајте го одозгора тестото што беше во замрзнувачот. Вратете се во рерна и печете уште 20 минути.

Изладете ја тортата пред да ја исечете. Посипете со шеќер во прав пред сервирање.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!