ЧУДЕСНО „ЛУДО“ ТЕСТО: Рецепт БЕЗ ЈАЈЦА И МЛЕКО за најмеки лепињи што можат да бидат и слатки и солени!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меки лепињи што можете да ги намачкате со крем, сирење, џем, омилени намази, да ги искористите за хамбургер …

Состојки:

  • 10 гр сув квасец
  • 15 гр шеќер
  • 280 мл топла вода
  • 50 мл масло
  • 700 гр + 100 гр брашно
  • 1 лажичка сол
  • маслиново масло

Подготовка:

Измешајте шеќер и квасец со 30 мл топла вода и оставете да се активираат 2 минути. Потоа додадете ја преостанатата вода и промешајте со жица за матење.

Додадете масло, а потоа додадете просеано брашно (100 гр.) И сол. Промешајте со жица. Истурете го преостанатото брашно и месете го тестото.

- Advertisement -

Премачкајте го садот со малку масло и ставете го тестото. Покријте со фолија и оставете да одмори еден час.

Месете го тестото и поделете го на 8 дела и посипете со малку брашно. Обликувајте ја топката од секое парче. Се редат во плех обложен со хартија за печење со димензии 30 × 15 см.

Премачкајте со масло и посипете со малку брашно. Покријте со крпа и оставете да одмори 20 минути. Печете на 180 ° C 25 минути. Премачкајте ги уште еднаш со малку масло кога ќе завршат.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!