Чувар куќа и рицинусовото масло ОТСТРАНУВААТ КУРЈЕ ОКО: Лековити билки и рецепти!

Вреди да се проба:

Ако имате трпение, можете да го искорените проблемот за две недели.

  • ЛИМОН: Лесен начин за омекнување е да капнете неколку капки масло од лимон на него, да залепите лепенка и да го држите 20 минути. Терапијата се изведува секој ден, две недели. Исто така, парче свеж лимон го омекнува курјето око, што треба да се стави околу прстот пред спиење и да се отстрани наутро. И оваа терапија се спроведува две недели.
  • РИЦИНУСОВО МАСЛО: Натопете ги стапалата во топла вода десет минути пред спиење за да ја омекнете кожата, а потоа масирајте ја целата област со камен со лесни кружни движења три до пет минути. Потоа исушете ги нозете со крпа. Потопете крпа или туфер во рицинусово масло, а потоа ставете го преку курјето око. Потоа затворете со фластер и оставете го да делува преку ноќ. Наутро, извадете го фластерот и исплакнете ја кожата со млака вода. Нанесете рицинусово масло неколку пати на ден. Повторувајте ја терапијата секој ден додека не се повлече курјето око.
  • Измешајте сода бикарбона со малку рицинусово масло и направете густа паста. Потоа нанесете го во дебел слој на курјето око. Покријте го со газа и прицврстете го со помош на фластер. Оставете преку ноќ. Повторете го процесот неколку пати.
  • Измешајте лажица прав од сладок корен со рицинусово масло за да добиете густа паста. Користете го двапати на ден, наутро и навечер, неколку дена. Пред спиење, нанесете го на местото во подебел слој и прицврстете со фластер. Оставете го да делува преку ноќ, а наутро отстранете и исплакнете ја погодената област со млака вода. Потоа ставете од пастата и затворете повторно.
  • ПАСТА ОД КУРКУМА:  Друг одличен лек е куркумата, која благодарение на антиинфламаторните својства ја ублажува болката и го забрзува процесот на лекување. Измешајте малку куркума во прав со мед, а потоа нанесете ја неколку пати на ден на болното место. Кога е суво, исплакнете ја кожата со млака вода.
  • ЧУВАР КУЌА: Стиснете го сокот од лисјата на чувар куќа и нанесете го во пределот на курјето око. Ставете фластер. Менувајте ја облогата секој ден додека не се оддели тврдата кора од површината. Малку одделете и обидете се да го извлечете тенкиот корен кој достигнува длабоко во кожата.
  • Земете го листот на чувар куќа, отстранете ја едната страна од кожата на листот, а потоа ставете ја таа страна без кожа на курјето око и зацврстете ја со помош на фластер. Држете преку ноќ. Повторете ја постапката по потреба.
  • ЛИСТ ОД БРШЛЕН: Исецкајте четири лисја свеж бршлен, па навечер, пред да одите во кревет, нанесете ги на парче газа и на областа околу курјето око. Темелно измијте ги рацете. Завиткајте го во завој и оставете го да отстои преку ноќ. Терапијата се спроведува континуирано десет дена.
- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!