Чорбест ЗЕЛЕН ГРАШОК со свинско месо : Најпопуларната македонска манџа!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е една од најпопуларните манџи во Македонија, зелен чирбест грашок со свинско месо. Некои го сакаат посно, а некои додаваат месо.

Следниот рецепт е доволен за 4 особи, но по потреба можете да подготвите дупла доза. Можете да користите свеж или замрзнат грашок, а доколку користите конзервиран, внимавајте дека не им треба многу за готвење. На месото му треба подолго време за готвење, па затоа внимавајте грашокот да не испадне преварен.

Состојки:

  • 300 гр свинско месо исечено на парчиња
  • 500 гр замрзнат зелен грашок
  • 2 сечкани моркови
  • 150 мл сос од домати
  • 1/2 сецкан кромид
  • магдонос
  • 1 рамна лажица суви зачини од зеленчук
  • малку масло
  • 1 рамна лажица црвен пипер

Начин на подготовка:

- Advertisement -

На малку масло пропржете го кромидот, а потоа додадете го исечканото свинско месо.

Пржете во тенџерето каде што ќе ја подготвите чорбата се додека месото не ја промени бојата, односно не зарумени малку. Потоа додадете го грашокот и морковот и измешајте.

Додадете една лажичка црвен пипер и една рамна лажица зачин од сув зеленчук. Во тенџерето налејте вода колку да го покрие грашокот и додадете уште малку ако мислите дека чорбата е премногу густа.

На крај додадете го доматниот сос. Оставете да се готви поклопено со капак, на ниска температура околу 1 час.

При крај на готвењето додадете магдонос по желба и проверете дали грашокот е добро сварен.

По желба можете да додадете и компир и црн бибер. Ако го додадете овој зеленчук, направете го тоа на почетокот кога ќе го додадете грашокот во тенџерето.

Уживајте во фантастичниот вкус!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!