ЧОРБЕСТ ГРАВ: Јадење што ќе исчезне од чинијата додека да се свртите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Гравот е едно од најчестите јадења во многу домови, а поедноставно нема.

Состојки:

 • 500 гр грав
 • 500 гр кромид
 • 500 гр суво месо со коски
 • 1 јаболко
 • 1/2 свежа лута пиперка
 • Околу 15 зрна бибер
 • 3 ловорови листови
 • сол

Запршка:

 • 40 гр масло или маснотии
 • 30 гр брашно (3 еднакви лажици)
 • 2 лажички црвен пипер

Подготовка:

- Advertisement -

Гравот се става во цедалка и се мие со ладна вода. Гравот префрлете го во поголемо тенџере и прелијте со 1,5 литар вода, додадете 1,5 лажичка сол и оставете преку ноќ да се натопи и набабри. Потоа, истурете ја таа вода, зрната треба да се зголемат најмалку двапати. Дотурете повторно 1.5 л вода.

Кромидот ситно исечкајте го. Месото ставете го во друго тенџере, налејте го со вода да се натопи и варете поклопено на средна температура најмалку два часа, т.е. додека месото не стане прилично меко и лесно не падне од коските.

Паралелно ставете го гравот да се готви. Кога ќе зоврие, варете 10 минути, па додадете вода. Истурете 2,5 литри нова вода и додадете 2,5 лажички сол. Додадете зрна бибер, сечкан кромид, ловоров лист, лута пиперка и цело јаболко. Повторно варете додека не зоврие, па намалете ја температурата на третина и продолжете со варење во покриен сад додека не омекне целосно гравот.Колку ќе трае зависи од гравот, може и час, два или три…

Следете ја течноста на ниво во садот, ако е потребно, додадете повеќе вода или уште подобро, онаа супа од вареното суво месо. Извадете го месото, одделете го од коските и додадете го во гравот. Кога гравот ќе омекне, употребете лажица за да ги извадите јаболкото и биберот. Исто така, пробајте и проверите го вкусот, посолете по потреба.

За запршката во помала тава ќе загреете 40 гр масло или маснотии, додадете 30 гр брашно и кратко пропржете да не потемни многу. Исклучете го огнот, а потоа додадете 2 лажички црвен пипер, измешајте и прелијте во гравот, истовремено мешајќи. Оставете уште малку да се крчка, за да се згусне течноста, околу 15-20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!