ЧОРБА СО ЌОФТЕ И ТЕСТЕНИНИ: Месото никогаш помеко и посочно, сето тоа благодарение на една необична состојка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Необична супа со ќофтиња и зеленчук ќе ве освои уште при првиот залак.

Домашната супа со тестенини или кнедли се прави со пилешко, говедско или телешко месо. Заменете го ова месо со мелено месо и додадете ќофтиња во супата. Често се случува меленото месо да биде тврдо и суво, а за да ви бидат сочни ќофтињата, задолжително маринирајте ги во пиво. Во меленото месо додајте сечкан кромид, и пиво, па ставете во кесичка. Пожелно е да ги чувате во маринадата, во фрижидер 1 ден, а доколку немате време можете и пократко.

Состојки:

 • 400 гр мелено месо
 • 2 главици кромид
 • 60 гр презла
 • 100 гр брашно
 • 3 моркови
 • 1 целер
 • 1/2 пиперка
 • 1 компир
 • 60 гр тестенини
 • сол
 • 200 мл пиво

Повеќе:

 • 1 јајце
 • 50 мл павлака за готвење

Подготовка:

- Advertisement -

Морковот ситно се сечка и се пржи на масло. Додадете ситно сечкан кромид, пиперка и целер и покријте. Оставете го зеленчукот да врие околу 7 минути, а потоа додадете 1,5 литри вода. Кога ќе зоврие додадете компири исечкани на коцки.

На меленото месо по желба додајте го сечканиот кромид, презлата и зачините и маринирајте го во пиво. Оставете да отстои 1 ден, а доколку немате време оставете го еден час. Направете мали топчиња и извалкајте во брашно, па додајте ги во супата. Гответе 10 минути на тивок оган.

Потоа додадете ги тестенините и оставете ги на тивок оган уште 12 минути. Готовата супа тргнете ја од оган, па додадете го сечканиот магдонос. Јајцето изматете го со павлаката, па прелијте и промешајте.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!